JSME SOUKROMÁ ANGLICKÁ ŠKOLKA, ZÁKLADNÍ ŠKOLA A LYCEUM

Naším cílem je dát dětem a mladým lidem náskok do života, naučit je lásce ke vzdělání, poznat své limity a dosáhnout jich v jakékoli oblasti, být zodpovědnými, kritickými a nezávisle myslícími lidmi, kteří chápou svět v souvislostech, být zdvořilými a sebevědomými, skromnými, nebojícími se postavit do první linie a přitom respektujícími názory jiných a pomáhajícími slabším. Anglicky děti učíme proto, aby se domluvily na celém světě, získaly odstup a byly připraveny pro život v budoucím světě plném příležitostí.

Intro

Jsme zakladatelé první anglické mateřské, základní a střední školy v Ostravě, kde má každé dítě šanci uspět a mít radost z učení, o což každodenně osobně usilujeme. Angličtinu považujeme za univerzální světový jazyk a proto věříme, že je třeba ji co nejdříve ovládnout. Nejlépe už v raném dětství a nejlépe přirozeným způsobem a v prostředí, kde se anglicky komunikuje běžně a nepřetržitě.

Naši anglickou školku Monty jsme otevřeli 1. září 2005, přestože nás tehdy mnoho lidí od nápadu vzdělávat děti v cizím jazyce, a navíc za peníze, odrazovalo. Byli jsme první školkou v Ostravě a okolí, kde se angličtina používala jako první i druhý jazyk. My jsme však všechny domněnky a předpoklady vyvrátili. Byli jsme přesvědčeni, že když budeme učit moderně a kvalitně, že když děti naučíme používat angličtinu, budeme komunikovat otevřeně a přátelsky, že když budeme pracovat poctivě a se zápalem, tak uspějeme a vytvoříme školu podle našich představ, která si své děti najde. Monty jsme věnovali veškerý čas a schopnosti a díky zájmu a důvěře rodičů jsme už v roce 2008 otevřeli základní školu Monty School. Postupně jsme naplnili všech 9 ročníků. V roce 2008 jsme naše služby rozšířili také o malou dětskou skupinu pro děti od 1 roku do 3 let a o Zero Class, tedy unikátní přípravku pro děti chystající se nastoupit do první třídy naší školy. Monty školkou a školou od té doby prošly již stovky dětí, a mnoho z nich jsou dnes úspěšní a spokojení dospělí lidé, na které jsme velmi hrdí. Od roku 2012 sídlí Monty ve vlastní budově v Ostravě-Porubě. V roce 2017 se nám podařilo dům kompletně rekonstruovat, takže od té doby učíme v moderních prostorách a máme k dispozici i velkou zahradu, hřiště a vlastní velké parkoviště. Zároveň máme školku i školu pod jednou střechou. Po 10 letech, v roce 2018, bylo do rejstříku škol MŠMT zapsáno kombinované humanitní a přírodovědné lyceum, které uzavírá proces vzdělávání v systému Monty. Střední škola, která má ambici plnohodnotně nahradit a překonat klasické gymnaziální studium, především v přípravě ke studiu na univerzitách na celém světě, tedy Anglické lyceum Monty School, otevřela první ročník ve školním roce 2020/2021. Dnes má lyceum zaplněny všechny ročníky a naši studenti úspěšně maturují. Na jejich studijní výsledky a reprezentativní chování jsme pyšní. Jsou aktivní, sebevědomí, rozhodní, tolerantní a touží po poznání.

Nejsme konzervativní škola, ale ani alternativní. V Monty vládne zdravý rozum, jsme liberální a nebojíme se jít novými cestami. Naším cílem je naučit naše děti co nejvíce z nejdůležitějších věcí, které budou v životě potřebovat. Chceme, aby měly vynikající výsledky, ale bez nadměrného stresu a používání autoritativních pedagogických metod. Toho dosahujeme díky pečlivě vybíraným kolegyním a kolegům z různých zemí a kultur, kteří se obětavě a profesionálně věnují všem bez výjimky. Tvrdíme, že našim dětem, žákům a studentům dáváme náskok, vedeme je k samostatnosti, odbornosti a smysluplnosti učení. A každodenní i dlouhodobé výsledky naší práce to potvrzují. Na základě všech celostátních srovnávacích testů patříme mezi 5% nejlepších škol v Česku! Monty jsme vybudovali bez dotací a kapitálu, takže nejsme na nikom a ničem závislí. Měli jsme a stále máme jen nadšení a jasnou představou o ideálním vzdělávání. Také jsme hrdí na to, že se naše škola a náš přístup ke vzdělávání staly inspirací pro další soukromé školy vzniklé během posledních několika let v Ostravě a okolí. Těší nás, že Monty School má i tento společenský přesah.

Navíc osobně a každodenně řešíme problémy, učíme, pečujeme o naši školu a její chod, jsme kdykoli dětem i rodičům k dispozici. Naším snem je, aby Monty School považovali za svou všichni, kteří v ní pracují, učí se v ní a svěřují jí své děti. Přijďte se k nám podívat, jste srdečně zváni.

Alexandra a Petr Vidlákovi

Chcete se o nás dozvědět více?